Klimatyzacja – zasada działania

W letnie, upalne dni nie umiemy sobie wyobrazić życia bez klimatyzacji. Klimatyzowane są biura, sklepy, firmy, budynki użyteczności publicznej, a nawet coraz częściej domy prywatne. Ale jak to się dzieje, że klimatyzator tak przyjemnie ochładza pomieszczenia, mimo wysokich temperatur na zewnątrz? Zapewne wielu z nas nie raz zastanawiało się, na jakiej zasadzie działa ten sprzęt.

Każdy jest sobie w stanie wyobrazić klimatyzację jako urządzenie, które pobiera ciepłe powietrze, ochładza je i pompuje je z powrotem do pomieszczenia klimatyzowanego. Proste? Tak, lecz nie jest to pełna odpowiedź na pytanie “jak działa klimatyzacja?”

Wymiana ciepła

Najważniejsze elementy klimatyzatora to parownik(znajdujący się wewnątrz pomieszczenia) i skraplacz(umieszczony na zewnątrz budynku). Oba elementy połączone są między sobą rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Jest on substancją, która “przenosi” ciepło z parownika do skraplacza.
Jednak może zacznijmy od początku. Ciepłe powietrze jest pobierane przez klimatyzator. Przechodzi ono przez część chłodzącą, czyli parownik. Znajduje się tam czynnik chłodniczy, który odbiera ciepło z powietrza i pod wpływem nagrzania ulega odparowaniu. Taka ciepła para przemieszcza się przez rury do jednostki zewnętrznej, zasysana przez sprężarkę. Następuje tam sprężenie czynnika, co powoduje wzrost ciśnienia i temperatury do 60oC, a nawet 100oC. Ułatwia to przejście do skraplacza pobranemu wcześniej ciepłu na nośniku z czynnika chłodniczego. Następnie ta gorąca para czynnika chłodniczego jest kierowana do skraplacza, gdzie następuje zmiana jej stanu skupienia na ciecz, co powoduje oddanie ciepła na zewnątrz budynku. Następnie czynnik trafia do zbiornika odwadniacza, gdzie zostaje osuszony. Tak “przygotowany” czynnik chłodniczy trafia z powrotem do parownika i cykl zamyka się.

Odprowadzenie skroplin

Z każdej klimatyzacji kapie… Dlaczego? Skropliny powstają podczas chłodzenia czynnika chłodniczego. W tym procesie skrapla się kondensat, który trafia na tacę skroplin. Stamtąd swobodnie zgodnie z siłą grawitacji spływa na zewnątrz klimatyzacji. Ważne jest, aby płyn ten zawsze miał swoje ujście. Jeśli odprowadzenie skroplin przy pomocy grawitacji nie jest możliwe, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnych pompek, które umożliwią ewakuację płynu. Należy tutaj zaznaczyć, iż takie rozwiązanie bywa czasem zawodne, gdyż pompka może się zepsuć.

Klimatyzacja we Wrocławiu

Jesteśmy firmą zajmującą się montażem i serwisem klimatyzacji na terenie Wrocławia. Aby klimatyzacja dobrze działa należy ją odpowiednio często serwisować. Czynnik chłodniczy i olej, które znajdują się w urządzeniu, muszą być odpowiednio oczyszczone. Jest to bardzo ważne dla sprawnego działania klimatyzacji w Twoim pomieszczeniu.

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji? A może posiadasz już sprzęt, który wymaga serwisu? Nie zwlekaj, już dziś zadzwoń do nas, a my zainstalujemy lub naprawimy Twoją klimatyzację.