Planowanie instalacji monitoringu

W czasach kiedy niebezpiecznie wzrasta przestępczość i wciąż słyszymy o włamaniach do prywatnych domów, sklepów czy firm warto rozważyć zainstalowanie monitoringu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że możemy stale „mieć na oku” nasze mieszkanie, całą posesję, zakład pracy, ulice oraz każde miejsce, które uznamy za wymagające obserwacji. Możemy spokojnie wyjechać na wakacje lub spotkanie mając cały czas pod kontrolą miejsce, w którym nas nie ma. Możemy prowadzić obserwację dosłownie 24/h przez internet, będąc on-line i w porę ocenić sytuację, gdy zajdzie taka potrzeba.

Monitoring to rozwiązanie dla przezornych. Sam fakt posiadania kamer działa odstraszająco na potencjalnych złodziei, więc jest bardzo duża szansa, że nasz obiekt na wstępie zostanie ustrzeżony przed kradzieżą. Gdy jednak dochodzi do włamania, kradzieży czy innego niepożądanego incydentu, monitoring staje się dowodem w sprawie, ukazując faktyczny przebieg zdarzeń na policji, w sądzie czy w ubezpieczalni.

monitoring

Gdy już zdecydujemy się na instalację monitoringu, musimy konkretnie zaplanować nasze działania:

  • Zastanowić się nad przeznaczeniem i funkcjonalnością monitoringu

W pierwszej kolejności powinniśmy określić nasze potrzeby. Czy kamery mają być widoczne, czy ukryte. Jakiej jakości ma być nagrywany obraz oraz pojemność dysku. Jakie informacje chcemy uzyskać za pomocą monitoringu. Czy bierzemy pod uwagę rozbudowę instalacji oraz, czy chcemy korzystać z dodatkowych funkcji takich jak zdalne sterowanie, czy podgląd przez smartfona.

  • Określić dokładnie obszar, jakim ma być objęty monitoring

Wielkość obiektu decyduje o doborze ilości kamer oraz okablowaniu. Właściwe rozmieszczenie kamer ma szczególne znaczenie. Przykładowo obiekt o powierzchni 1 tysiąca metrów kwadratowych wystarczy zwykle zabezpieczyć czterema kamerami. Oczywiście system może zostać rozbudowany i na poszczególne obszary mogą zostać zamontowane dodatkowe kamery.

  • Określić miejsce, w jakim urządzenia będą pracować

Czy będzie to miejsce na zewnątrz, czy we wnętrzu. Czy stanowisko będzie poddane nasłonecznieniu lub deszczom, czy będzie to spokojna praca w biurze, czy obserwacja ruchliwej ulicy.

  • Dobór odpowiednich urządzeń, kamer i rejestratora

Musimy zdecydować czy wybieramy standardowe urządzenia analogowe, czy takie, które pracują za pośrednictwem sieci internetowej IP. Zaletą tych drugich są bardzo szerokie możliwości zdalnej kontroli na odległość, od zwykłej obserwacji po obracanie kamerami, zbliżanie czy oddalanie.

Wybierając kamerę powinniśmy zwrócić uwagę na kąt jej widzenia oraz przysłonę, dostosowującą widoczność do środowiska pracy, dzień/noc. Rozdzielczość, która zapewni nam dobry obraz w jakości Full HD.

Rejestrator powinien być dostosowany do ilości kamer. Musimy zdecydować o prędkości nagrywania i jego trybie. Czy chcemy uruchamiać nagrywanie ręcznie, czy zdalnie, a może po wykryciu ruchu.

Istnieje wiele dodatkowych funkcji monitoringu w zależności od potrzeb, jednak do prawidłowej oceny i doboru urządzeń oraz ich instalacji  potrzebna jest doświadczona firma, która zaoferuje najlepsze rozwiązania do konkretnego zadania.