Wybór właściwej klimatyzacji

Klimatyzatory stały się dla nas codziennością. Nie korzystamy z tego dobra jedynie w samochodzie, jak było to jeszcze kilka lat temu, ale coraz częściej szukamy komfortowej temperatury również w domu. Modeli klimatyzacji jest na rynku bardzo dużo, od przenośnych aż do kompleksowych rozwiązań. Jak zatem właściwie dobrać klimatyzację?
Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie dokonać właściwego wyboru samodzielnie. Jest to proces bardzo skomplikowany, a koszt instalacji znaczny. Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z fachowej porady, która ukierunkuje nas na pożądane rozwiązanie.

Nagrzane pomieszczenia

Najczęściej decydujemy się na klimatyzację w pomieszczeniach o południowej ekspozycji, które latem narażone są na największe nasłonecznienie. Chcemy także uzyskać odpowiednią temperaturę w sypialni, co wynika z potrzeby zapewnienia sobie komfortu snu. Odpowiednio schłodzone pomieszczenie pozwoli na lepszą higienę snu niż w gorąca i duszna przestrzeń. Ważna w domu jest także kuchnia, gdzie podwyższenie temperatury pomieszczenia bierze się nie tylko z promieni słonecznych, ale także z włączonych sprzętów np. piekarnika.

Jak wybrać?

O tym, jakie rozwiązanie zastosować we własnym mieszkaniu, musimy zdecydować w momencie, kiedy posiadamy odpowiednie dane. Najważniejsza jest powierzchnia pomieszczenia. Powinniśmy wiedzieć, ile ciepła oddają sprzęty elektroniczne zamontowane w danym pokoju. Ma to wpływ bezpośredni na moc klimatyzatora, który musi mieć odpowiednią wydajność. Ważna jest także izolacja termiczna budynku, szczelność okien itp. Bardzo dużo zmiennych, które musimy wziąć pod uwagę, aby wybrać nie tylko model klimatyzatora, ale przede wszystkim jego moc. To ona bowiem gwarantuje, że miejsce gdzie jest zainstalowana klimatyzacja będzie odpowiednio wychłodzone latem czy podgrzane zimą.

Jak widać na powyższych przykładach, dobór właściwego klimatyzatora nie jest sprawą prostą. Komfortowe warunki, zapewnione przez dopasowane urządzenia, to luksus na który może pozwolić sobie każdy, ponieważ ceny instalacji klimatyzacyjnej znacznie się obniżyły. Warto jednak skorzystać z profesjonalnej porady, która pozwoli nam zainwestować w najbardziej odpowiedni sprzęt. Próbując samodzielnie wybrać odpowiednie rozwiązania możemy popełnić błąd który spowoduje, że zainstalowane urządzenia nie będą działały tak, jak tego oczekiwaliśmy.