Spora część osób zainteresowanych użytkowaniem klimatyzacji w swoim domu, biurze lub firmie rezygnuje z planów w obawie przed kosztami, związanymi zarówno z wykonaniem systemu chłodzącego, jak i jego eksploatacją. Tymczasem w sprzedaży znajdziemy urządzenia z różnych klas cenowych, które – dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom i regularnemu serwisowaniu – będą niedrogie z zakupie, nie generując także nadmiernych rachunków za prąd.
Ile kosztuje montaż instalacji klimatyzacyjnej?
Podstawowym, a zarazem największym kosztem związanym z wykonaniem systemu chłodzącego jest cena jego montażu. Jest ona uzależniona od kilku czynników, takich jak rozmiar i stopień skomplikowania instalacji, ilość i klasa zastosowanych jednostek wewnętrznych i agregatu czy też ewentualna konieczność użycia rusztowań bądź podnośnika w trakcie prac. Na szczęście nieustanny rozwój branży HVAC spowodował, że w sprzedaży pojawiły się przystępne cenowo klimatyzatory, na które mogą pozwolić sobie także mniej zamożni inwestorzy. Co więcej, w ofercie firmy oferującej kompleksową obsługę takich instalacji znajdziemy również klimatyzację na raty. Dzięki temu nie musimy gromadzić niezbędnej sumy pieniędzy, a jedynie opłacić koszty wykonania systemu chłodzącego w dogodnych, comiesięcznych ratach.
Jaki będzie koszt eksploatacji klimatyzacji?
Drugim aspektem, który interesuje osoby planujące montaż klimatyzacji w swoim budynku jest bieżący koszt jej eksploatacji. Jest on dość trudny do oszacowania, gdyż zależy od indywidualnej intensywności użytkowania systemu czy aktualnych warunków atmosferycznych. Może okazać się, że jednego roku – przy umiarkowanych letnich temperaturach – niemal nie zauważymy wzrostu zużycia energii elektrycznej, podczas gdy w kolejnym, obfitującym w gorące dni i wymagającym częstszego uruchamiania klimatyzatora, rachunki za prąd nieco się zwiększą. Na koszt eksploatacji wpływa również klasa energetyczna urządzenia. Jeżeli planujemy korzystać z niego przez okrągły rok, używając go zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania wnętrz, zdecydujmy się na model z katalogu klimatyzatorów, charakteryzujący się wysoką klasą energetyczną.
Czy są dodatkowe koszty użytkowania klimatyzatora?
Ostatnim kosztem związanym z posiadaniem instalacji chłodzącej są wydatki na jej bieżące serwisowanie i ewentualne usuwanie usterek. Regularne przeglądy i serwis klimatyzacji powinniśmy prowadzić raz lub dwa razy do roku. Pozwoli to zwiększyć wydajność i energooszczędność systemu, sprawiając, że nie będzie on zużywał nadmiernej ilości prądu. Co więcej, zadbana klimatyzacja cechuje się wydłużoną żywotnością i znacznie rzadziej ulega awariom, a w konsekwencji – nie wymaga często kosztownych napraw.
Przystępny koszt wykonania klimatyzacji i znaczna energooszczędność nowoczesnych urządzeń chłodzących sprawiają, że montaż i korzystanie z takiej instalacji jest przystępne cenowo dla wielu osób. Z tego powodu jest ona coraz częściej obecna zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach firmowych czy komercyjnych, skutecznie poprawiając samopoczucie ludzi przebywających we wnętrzach.