Szacuje się, że ponad 40% Polaków ma alergię. 2/3 z nich zmaga się z alergicznym nieżytem nosa, natomiast 1/3 – z astmą. W celu poprawy komfortu swojego codziennego funkcjonowania, wiele osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej w swoim domu. Dzięki niej nieprzyjemne objawy choroby są znacznie bardziej ograniczone, a komfort bieżącej eksploatacji wnętrza wzrasta. Jak rekuperacja może pomóc domownikom w walce z alergią?
Coraz gorsza jakość powietrza w domach – co ją powoduje?
Z roku na rok jakość powietrza w domach systematycznie spada. Budynki stają się coraz szczelniejsze, co utrudnia naturalny obieg powietrza w ich wnętrzach. Wszechobecny smog oraz pyłki wpadające do pomieszczeń w trakcie wietrzenia prowadzą do zaostrzenia objawów uczuleń. Środki chemiczne używane do sprzątania, a także same elementy wyposażenia uwalniają substancje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Szkodzić będzie także nadmiar pary wodnej, która zwiększa wilgotność w pomieszczeniach – przyczyniając się do rozwoju grzybów i pleśni. Jak radzić sobie ze stale pogarszającym się mikroklimatem w budynku? Sprawdzoną metodą będzie montaż rekuperacji!
Wentylacja mechaniczna – wsparcie dla alergików
Wydajna rekuperacja to system, który pozwoli szybko i skutecznie poprawić mikroklimat w domu lub firmie. Przez cały czas dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, dzięki wbudowanym filtrom starannie oczyszczając je z pyłów, alergenów, kurzu i drobnoustrojów. Jednocześnie wentylacja mechaniczna usuwa zużyte powietrze z wnętrz, eliminując z nich patogeny, dwutlenek węgla czy przykre zapachy. Możliwość precyzyjnej regulacji pracy systemu pomaga zachować optymalną wilgotność powietrza, bez przesuszania go. W konsekwencji u alergików znacznie rzadziej występują lub wręcz zostają zlikwidowane nieprzyjemne objawy – katar, kaszel czy łzawienie oczu.
Prawidłowy montaż i serwis rekuperacji – wpływ na zdrowie
Aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wykazywała korzystny wpływ na zdrowie, niezbędny jest jej prawidłowy montaż. Pozwoli on uniknąć m.in. nieszczelności czy źle dobranej wydajności. Prócz tego niezwykle ważny jest regularny serwis rekuperacji, obejmujący wymianę filtrów czy czyszczenie wymiennika ciepła. Takie działanie sprawia, że w instalacji nie będą gromadzić się alergeny i rozwijać bakterie, które mogłyby prowadzić do problemów zdrowotnych. Co więcej, wykonując taką instalację już na etapie projektowania można zdecydować się na rozwiązania jeszcze bardziej poprawiające komfort życia alergików. Mowa tu między innymi o specjalne powłoce antybakteryjnej czy zaawansowanych filtrach klasy F7 lub F8, w 100%-ach eliminujących alergeny z powietrza.
Objawy alergii utrudniają nam codzienne funkcjonowanie? Jest na to sposób! W swoim domu lub biurze możemy zamontować rekuperację, która wyeliminuje z powietrza najczęstsze przyczyny uczuleń – pyłki drzew i traw, zarodniki pleśni czy smog. Dzięki niej nasze samopoczucie znacząco się poprawi, a zasłużony relaks czy wypełnianie obowiązków zawodowych stanie się o wiele łatwiejsze.