Zdecydowaliśmy się na posiadanie paneli grzewczych w swoim domu lub firmie? Dzięki nim możemy zapomnieć o tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym opartym o kaloryfery. Co więcej, nowoczesne i estetyczne panele – prócz wysokiej funkcjonalności – mogą stać się także dodatkowym elementem dekoracyjnym we wnętrzach. Podczas doboru miejsca ich zawieszenia, należy zawsze pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jakie są najważniejsze reguły dotyczące montażu i użytkowania paneli grzewczych?
Gdzie umieścić grzejnik na podczerwień?
Panele IR to wydajny i nowoczesny sposób ogrzewania. Można umieścić je niemal na każdej płaskiej powierzchni – pokrytej tynkiem, płytą kartonowo-gipsową czy deskami. Optymalnym miejscem ich montażu jest sufit. Zawieszony tam grzejnik IR jest niemal niewidoczny oraz nie zajmuje przestrzeni na ścianach, umożliwiając ich dowolne zagospodarowanie. Takie położenie sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, ogrzewając na samym początku podłogę – a w konsekwencji gwarantując optymalny komfort termiczny. Decydując się na zamontowanie grzejników IR na suficie, pamiętajmy o ich harmonijnym rozmieszczeniu i zachowaniu symetrycznego układu.
Nie podobają nam się panele na suficie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je także na ścianach pokoju. W takiej sytuacji wskazane jest zachowanie odpowiedniej odległości od podłogi – wieszając grzejnik na podczerwień w połowie wysokości ściany. Należy również w miarę możliwości umieścić panel naprzeciwko najzimniejszej ściany pomieszczenia. Dzięki temu ciepło będzie w pierwszej kolejności zwiększać temperaturę najchłodniejszej przegrody, zapewniając użytkownikom właściwy komfort termiczny.
Czy panele grzewcze można zamontować na zewnętrznej ścianie?
Część osób zainteresowanych ogrzewaniem na podczerwień życzy sobie, aby panel IR zlokalizować w miejscu tradycyjnego grzejnika – pod oknem na zewnętrznej ścianie pomieszczenia. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia urządzenia w innym miejscu, montaż paneli grzewczych na najchłodniejszej przegrodzie jest również dopuszczalny. Odpowiedni dobór ich mocy sprawi, że nawet z takiej lokalizacji będą one równomiernie ogrzewać całe wnętrze. Pamiętajmy przy tym, że systemy grzewcze na podczerwień mogą być zasilane prądem z normalnego gniazdka. Dzięki temu możemy dopasować ich położenie do własnych potrzeb czy aranżacji lokalu, często bez konieczności dokonywania poważniejszych ingerencji w instalację elektryczną.
Czego unikać podczas montażu i eksploatacji paneli na podczerwień?
Niezależnie od miejsca montażu grzejników IR, powinniśmy obowiązkowo przestrzegać kilku zasad. Ich pominięcie może sprawić, że w pomieszczeniu nie będzie panować zadowalająca nas temperatura. O czym zatem warto pamiętać? Nie należy zasłaniać paneli grzewczych meblami, firankami i innymi elementami wyposażenia. Takie przeszkody będą zaburzać zasadę działania grzejników na podczerwień, sprawiając, że ciepło nie będzie rozchodzić się równomiernie. Z uwagi na fakt, iż panele nagrzewają się do wysokiej temperatury, w ich pobliżu nie powinniśmy umieszczać łatwopalnych przedmiotów i tkanin. Należy zamontować je poza zasięgiem małych dzieci, jak również w miejscach, w których ryzyko przypadkowego dotknięcia przez osoby dorosłe zostanie zminimalizowane.
Dobrym wyborem będzie zastosowanie termostatu, który umożliwi wygodne sterowanie pracą urządzenia i regulowanie temperatury we wnętrzach. W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności (kuchni, łazience czy pralni) zamontujmy modele wodoszczelne, które nie generują zagrożenia podczas nieprzewidzianego kontaktu z wodą. Wybierając zwykłe panele, umieśćmy je w takim miejscu, w którym niemożliwe będzie ich ewentualne pochlapanie czy zalanie. Wskazane jest także zamocowanie ich w pobliżu miejsc, w jakich najczęściej przebywamy – w sąsiedztwie kanapy, łóżka czy biurka. Choć ogrzewają one równomiernie całe wnętrze, ich ciepło będziemy najlepiej odczuwać znajdując się w odległości do 2 metrów od grzejnika IR.
Ogrzewanie do domu na podczerwień to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał, pamiętajmy o właściwym miejscu montażu oraz późniejszej prawidłowej eksploatacji urządzeń IR. Dzięki temu w wydajny sposób zwiększą one temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając nam przyjemne ciepło przez cały zimowy sezon. Co istotne, będziemy mogli korzystać z nich także w chłodniejsze, letnie dni. Wystarczy bowiem podłączyć je do prądu, by w krótkim czasie uzyskać optymalny komfort termiczny.